Argumenty że antygona miała rację

Pobierz

Sofokles, twórca "Antygony", przedstawił w swoim dziele konflikt dwóch racji: z jednej strony praw boskich, z drugiej tych ustanowionych przez człowieka.. W pełni zgadzam się z tezą zawartą w temacie.. Dla niej najważniejsze jest prawo naturalne i posłuszeństwo wobec bogów.Żywię nadzieję, że z przytoczonych argumentów jasno wynika, iż rację miała Antygona.. Kierowała się miłością, o której istnieniu Kreon, zdaje się, zapominał.. Chyba każdy z nas postąpiłby tak samo w tej sytuacji w jakiej znalazła się Antygona.Po rozważeniu wymienionych argumentów mogę znów stwierdzić, że część racji leży tak po stronie Antygony, jak i Kreona.. moim zdaniem jednak to Antygona miala wieksze racje gdyz starala sie o dobro jej brata i rodziny.. To Antygona zwyciężyła ten tragiczny konflikt wartości i to ona ma rację.Kto miał rację - Kreon czy Antygona?. Obie chciały dobrze, obie kierowały się tym co uważali za najlepsze.. Pomiędzy racją Kreona - który stoi na straży praw państwa i dobra swoich obywateli oraz racją Antygony - która .Sofokles: Antygona ; Ewentualne rekwizyty ; V.. - Polinik jest przede wszystkim bratem Antygony.. Człowiek w tamtych czasach musiał liczyć się nie tylko z władcą kraju, ale także z bogami.Dla Kreona nadrzędnymi wartościami są rozum, ład i społeczeństwo i państwo.. Zarówno Antygona jak i Kreon zostali ukarani ?.

Moim zdaniem w tym konflikcie rację miała Antygona.

Powodem była jego zdrada i wkroczenie na czele…Być może wiele osób się ze mną nie zgodzi, jednak ja uważam, że to Antygona miała racje w konflikcie opisanym w dramacie Sofoklesa, i w mojej pracy mam zamiar to udowodnić.. Miał rację ze zdrajcom , czyli tym co shańbili honor Teb, rozbili wiele rodzin, zabili wiele osób, spustoszyli swój własny kraj nie należy się pochówek.Kto ma rację - Kreon czy Antygona?. Ponadto despotyczny władca nie pamiętał o swojej religii i związanych z nią tradycjach.. Zarzewiem tego konfliktu stał się zakaz wydany przez władcę.. Moim zdanie to Antygona.. Antygona śmiercią, a Kreon śmiercią najbliższych.Czy Antygona miała rację sprzeciwiając się Kreonowi - rozprawka.. Osobiście jestem po jej stronie, bo któż by nie chciał aby jego członek rodziny był pochowany?. Nie chciała, aby dusza jej brata błąkała się nad wodami Styksu, taki był bowiem zdaniem starożytnych Greków, los dusz, których ciała nie zostały należycie pogrzebane.Racje Antygony.. W pełni zgadzam się z tezą zawartą w temacie.. UWAGA: na poprzedniej lekcji zgłosili się ochotnicy - cztery osoby, które w domu musiały zebrać wszystkie informacje na temat Antygony i Kreona.. W swojej pracy zastanowić mam się nad tym kto miał racje: Antygona czy Kreon..

W poniższej pracy przedstawię swoje argumenty dotyczące sprawy.

są one dla niego rzeczą najważniejszą, a… Czytaj dalej →Rację miał Kreon czy Antygona?. Początkowo władca ogłosił swoją decyzję, jako ostateczną, ponieważ bał się narażać swój autorytet; później jednak ustąpił i przyznał Antygonie rację.. Dla Antygony najważniejszą wartością była rodzina.Czy Antygona miała rację sprzeciwiając się woli Kreona?. Zadanie to nie jest łatwe ponieważ muszę wybrać pomiędzy dwiema równorzędnymi racjami.. Prawo boskie mówi, że każdego zmarłego należy pogrzebać, żeby nie budzić odrazy bogów i żeby jego dusza nie błąkała się po ziemi.. Podsumowując, uważam że żadnej ze stron nie można przyznać racji.. - człowiek nie może przeciwstawić się bogom (groźba zemsty)Przydatność 70% Kreon czy Antygona - kto ma racje?. Pomimo wszelkich zakazów postanowiła zrobić to, co uważała za słuszne.. walczyla o prawa boskie, tradycji oraz godnosci ludzkiej.. Jako siostra nie mogłaby spokojnie życ, wiedząc, że jej brat nie dostał prawa na jakie zasługuje każdy człowiek, przecież w dzisiejszych czasach nawet największy morderca ma prawo do pochówku.Czy Antygona miała rację sprzeciwiając się Kreonowi - rozprawka.. Pierwszym argumentem potwierdzającym moją tezę jest stosunek ówcześnie żyjących ludzi do praw boskich.Podsumowując,sądzę że powyższe argumenty są dowodami wystarczająco wyjaśniającymi,że to właśnie Antygona miała rację w sprawie pochowania Polinejkesa..

Warto rozważyć następujący problem Antygona czy Kreon, kto z nich ma rację?

Jednak to w końcu Antygona postąpiła w zgodzie ze starszym i powszechniejszym prawem boskim.Już z tych dwóch argumentów wynika, że spór jest bardzo trudny do rozwiązania.. To na pewno istotny argument, świadczący o słuszności wyboru bohaterki.Antygona broniła swoich racji mówiąc, że ?współkochać przyszłam, nie współnienawidzić.. Antygona uważała, że Kreon nie miał prawa zakazywać pogrzebania jej brata.. Dla Antygony natomiast, kierującej się wiarą i miłością, nadrzędne są przykazania duchowe.. panował ustrój despotyczny.. Wystarczą same argumenty, bez rozwijania ;) .. uwazala ze prawa boskie sa najwazniejsze ze czlowiek nie moze przeciwstawic sie bogom kochala braci nie patrzyla na polinka jako zdrajce ale jako brata nie bala sie umrzec gdyz wiedziala ze jak umrze bedzie jej wynagroszone ze .. Mimo, że Antygona przyprowadzona do władcy wita go słowami ?Współkochać przyszłam nie współnienawidzić?, nie świadczy to o jej dobrym nastawieniu do jego osoby.Młoda kobieta, Antygona, jest z założenia obywatelką państwa demokratycznego, w którym obowiązują wolność religijna.. W starożytnej Grecji istniały dwa prawa: boskie, ustanowione przez bogów i ludzkie, które wprowadzał władca..

Uważam, że w tym antycznym sporze ciężko jest przyznać rację którejkolwiek ze stron.

Od momentu napisania dramatu Sofokles postawił nas przed trudną decyzją - komu przyznać rację, po której stronie się opowiedzieć?. Krół Kreon zakazał pogrzebania zwłok Polinejkesa - brata Antygony.. Rozprawa: Kto ma racje AntygonaKolejnym argumentem udowadniającym słuszność czynu Antygony jest przyznanie się Kreona do winy.. - prawa ludzkie nie są w stanie złamać praw boskich.. Trudno mi w tej chwili jednoznacznie sprecyzować pogląd wobec tego problemu.. Król Teb reprezentuje swoim postępowaniem prawa ludzkie ?. Broniąc postawy Antygony pragnę przytoczyć parę istotnych argumentów.Antygona, która szanowała prawa boskie musiała przeciwstawić się decyzji Kreona, twierdziła, że wszyscy równi w obliczu śmierci i każdemu należy się godny pochówek.. Sprzeciwiła się Kreonowi, pomimo, iż wiedziała, że czeka ją śmierć.po przedstawieniu argumentow mysle ze nie mozna postawic racji jednej stronie.. Jest to z pewnością ważny argument potwierdzający słuszność czynu Antygony.Pierwszym argumentem, który udowodni rację Antygony , jest miłośc i sprawiedliwośc.. Zacznę od argumentów przemawiających za racją Antygony.Antygona i prawo boskie.. Uważam, że powody dla których Antygona przeciwstawiła się władzy Kreona w imię honoru rodziny były słuszne i są godne szacunku.. Uważam, że powody dla których Antygona przeciwstawiła się władzy Kreona w imię honoru rodziny były słuszne i są godne szacunku.Uważam, że rację w sporze miała Antygona.. Dwie z tych osób miały zgromadzić argumenty przemawiające za racjami Antygony, pozostałe dwie - argumenty przemawiające za racjami Kreona.W tm celu nawet poświęcił swojego członka rodziny.Kreon myślał ża bogowie sa po jego stronie, a bogowie mają zawsze racje.. Jeszcze bardziej w doszukaniu się kompromisu przeszkadza duma obu stron.. Jej przekonania i wartości, którymi się kierowała uważam za ważniejsze od przekonań Kreona.. Pierwszym argumentem, który przytoczę, będzie kierowanie się zasadami boskimi przez Antygonę.Na początku król ogłosił swoje postanowienie, jako ostateczne, gdyż obawiał się narazić swój autorytet, jednak potem ustąpił i uznał rację Antygony.. Utwór ten miał zapewne na celu zaprotestowanie przeciwko temu, przeciwko ludziom myślących i zachowującym się jak Kreon, przeciwko tyranom.. Dwie racje w "Antygonie" Sofoklesa.. Z pewnością nikt!.


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt